Skip to main content

Makam Bayrağı

Resmi bir kurumda veya özel bir kuruluşta yönetici konumunda çalışanların odalarında bulunan çeşitli makam bildiren sembollerin yanı sıra, masalarının arka tarafında makam bayrağı bulundurdukları da görülmektedir. Makamın ağırlığını sembolize eden bu bayraklar hangi kurumda çalışılıyorsa onun logosu veya amblemine göre değişebilmektedir. Bu makam bayrağının yanında ise Türk Bayrağı 
bulundurulması da makama ayrı bir ağırlık kazandırır.

Yönetici odalarında, genel müdürlüklerde, mahkemelerde, üniversitelerde, valiliklerde, Emniyet Müdürlüklerinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, belediye başkanlıklarında, müsteşarlıklarda, bakanlıklarda, başbakanlıkta, Türkiye Büyük Millet Meclisinde ve cumhurbaşkanlık makamında vazgeçilmez olan makam bayrakları son derece gösterişli olmaktadır. Yanında Türk bayrağı bulunduğu için özel kurum bayraklarında ay ve yıldız kullanılmaz.

Makamı temsil ettiği için özel kumaştan yapılan makam bayraklarının solması veya yıpranması söz konusu olmamaktadır. Yüksek kalite standartlarına göre üretilen makam bayrakları, bulunduğu makamı güzel temsil etmelidir. Makam sahibi koltuğuna oturduğunda sağ yanında kalacak şekilde yerleştirilmesi kanuni olarak şart olan Türk bayrağının karşı tarafında ise kurumu temsil eden makam bayrağı bulunur. Odaya girildiğinde bakan kişi sol tarafta Türk bayrağını, sağ tarafta ise makam bayrağını görmelidir. Türk bayrağının üzerinde ay ve yıldızdan yapılan alem bulunması şarttır ancak makam bayrağında bulundurulmaması gerekir.

Makam Bayrağı Fiyatları

Özel üretim olarak imal edilen makam bayrağı fiyatları, firmamız bünyesinde oldukça uygun olmaktadır. Talebe göre üretilen, özel amblem, logo veya sloganın basıldığı makam bayrakları özel direkleri ile teslim edilmektedir. Kristal parlak saten kumaştan üretilen makam bayrakları bulundurulduğu yerde göz alıcı şekilde durmaktadır.

Firmamız tarafından üretilen makam bayrakları Türk Standartları Enstitüsünce belirlenmiş kalite standartlarına göre dizayn edilmektedir. TSE’nin belirlemiş olduğu kalite ölçülerinden taviz vermeden yapılan makam bayrak üretimi, ihale şartlarına göre istenen zaman aralığında sahibine teslim edilmektedir.

Makam Bayrağı Direği

Oldukça estetik görünümde olan makam bayrağı direği, makamın niteliğine veya talebe göre pirinç veya krom olarak üretilebilmektedir. Her ikisi de paslanmaz ve solmaz nitelikte olduğu için uzun ömürlü olan makam bayrağı direği, makam bayraklarıyla uyumlu bir şekilde durmaktadır.

Standart uzunluğu 240 cm olan makam bayrağı direkleri, hemen hemen bir odanın yüksekliği kadardır. Makam odasının üt düzey misafirlerini ve ziyaretçilerini makam sahibi ile birlikte karşılayan ve uğurlayan makam bayrakları, makam bayrağı direğinde sabit bir şekilde durmaktadır.

Pirinç veya krom olarak pik döküm yöntemiyle üretildiği için oldukça uzun ömürlü olan makam bayrağı direği, kişiler değişse bile uzun yıllar birçok makam sahibine ev sahipliği yapmaktadır.

Makam bayrağı direkleri, ucuz salon direği ve ekonomik makam bayrağı direkleri konseptinde firmamız tarafından en uygun fiyatlar verilerek üretilmektedir. Makam bayrağı direği ile ilgili kanuni bir zorlama yoktur. Makam sahibi pirinçten veya kromdan imal edilen makam direklerinden istediğini seçebilmektedir.

Türk Makam Bayrakları

Makam Bayrağı Ölçüleri

Makam odasının başköşesinde bulunan makam bayrağı ölçüleri yine aynı standartlarda, 100x150 cm ebatlarında imal edilmektedir. Kristal parlak saten kumaş kullanılarak, üzerinde bulunulan makamın bağlı olduğu kurumun logosu veya amblemi işlenir, istenen süre içerisinde satın alma komisyonuna teslim edilir.

Makam bayraklarının en önemli özelliklerinden bir tanesi de, geçmişten bu yana bir devlet geleneği olan ve sancakların vazgeçilmez süsü olan, saçaklardır. Makam bayraklarının etrafını kuşatacak şekilde tam 8 cm genişliğinde altın renkte saçaklar kullanılır. Sağlam kalması ve sökülmemesi amacıyla kenar tarafları çift sağlam dikiş ile dikilmektedir.

Sadece devlet kurum ve kuruluşlarında değil, şatafatlı görünümü sayesinde özel sektörde iş yapan holdingler ve bu holdinglerin bünyesindeki şirketler tarafından da kullanılan makam bayrakları ofislerin gözdesi olarak yerini almaktadır.