Skip to main content

Okul Flamaları

Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı okullarda kullanılan okul flamaları firmamız tarafından kaliteli bir şekilde üretilmektedir. Milli bayram ve törenlerde okulların taşıması zorunluluğu bulunan okul flamalarının yanında daha zorunlu olan Türk bayrağı yer alır. Kırmızı zeminde Milli Eğitim Bakanlığının ambleminin yanı sıra okulun adı ve kuruluş tarihi yer almaktadır.

Ön yüzü kırmızı olan okul flamalarının ters yüzü ise Milli Eğitim Bakanlığının rengi ve okulun rengi olarak üçgen şekilde yerleştirilir. Türk bayrağımızla birlikte taşınan ve öğrencilerin hangi okuldan olduğunu bildiren okul flamaları, törene katılan öğrenci grubunun en önünde taşınır.

Yağmurdan ve sudan etkilenmeyecek şekilde imal dilen okul flamaları, okulun resmi ve gösterişli bir hüviyeti durumundadır. Son zamanlarda pilot veya model okul projelerinin yaygınlaşması ile birlikte firmamız tarafından istenildiği takdirde pilot okullar için de okul flaması üretimi gerçekleştirilmektedir. Detaylı bilgileri bize verdiğiniz sürece imalat konusunda kaliteden asla taviz vermeyeceğimizden emin olabilirsiniz.

Okul Flama Yönetmeliği

Okullarda kullanılacak Türk Bayrağı ve Okul Flaması Hakkında Talimatname gereği, okul flamalarının dış yüzü Türk bayrağı renginde olmalıdır. Bu flamanın en zirve kısmına okulun adı ve kuruluş tarihi yazılır.

Flamanın iç yüzü ise okulun seçmiş olduğu ve genelde kullandığı renge göre şekillendirilir. Flamanın iç ve dış kenarlarının 3 cm eninde altın renkli sırma ile çevrelenmiş olması şarttır. Bu çevrelenen kısmın altına ise 6 cm boyunda sarı sırma çevrelemek gerekmektedir.

Flamanın gönder denilen kısmı kuru gürgen ağacından yapılmaktadır. İlkokul ve ortaokulların flaması üç köşeli olarak yapılır. Törenlerde ilkokulların yalnızca flama taşıma zorunlulukları bulunmaktadır. Resmi törenlerde yapılan değişikliklere göre resmi yürüyüş kaldırılmasına rağmen okul flamaları törenlerde mutlaka bulundurulmaktadır.

Türk bayrağı ile birlikte yan yana duran ve okulların tümünün flamalarının bulunduğu ayrı bir köşe olmakta, saygı duruşu ve İstiklal marşı sırasında komutla havaya kaldırılmakta, bu merasimin ardından Türk bayrağı ve okul flamaları tekrar rahat konumuna döndürülmektedir.

Okul Bayrak Direği Fiyatları

Okul bayrak direği yönetmeliklere göre 2,50 metre olmak zorundadır. Koyu maun renkte olan gürgen ağacından yapılan okul bayrak direği fiyatları firmamız tarafından en uygun şekilde sunulmaktadır. Okullarımızda şanlı bir şekilde dalgalanan bayraklarımızın sağlam direkler üzerinde durması çok önemlidir. Bu yüzden törenlere ve milli bayramlara grupların en önünde giden bayrakların günün ruhuna uygun olarak dalgalanması esastır.

Okul Bayrak Direği Fiyatları

Okul Bayrağı Ölçüleri

Milli merasimlerde kullanılan okul bayrağı ölçüleri 1,50x2.25 metre olacak şekilde tasarlanır. Buna oranla okul flama ölçüleri ise 1,40x1 metre olacak şekilde dizayn edilir. Görüldüğü gibi okul flamaları Türk Bayrağından daha küçük ebatlarda olmalıdır. Bağımsızlığımızın yegane sembolü bayrağımız ile flamanın ölçü oranları devletimizin bayrağımıza verdiği önemi ortaya koymaktadır.

Tek ölçüde yapılan okul bayrakları törenlerde farklı okulların bir arada olduğu durumlarda yine tek bir bütün gibi dalgalanır. MEB yönetmeliklerine uygun olarak tasarlanan ve imal edilen okul flamaları okulun kimliğini yansıtır. Yabancıların bulunduğu bir merasimde okul flamasına bakılarak hangi okulun törene dahil olduğu görülebilir.

Sadece resmi bayram ve törenlerde değil, okulların açılma ve kapanma tarihlerinde de okul flamaları Türk bayrağının yanında yerini alır. Özellikle askeri okullar ve polis okullarında açılış ve kapanış seremonileri devlet büyüklerinin katılımıyla gerçekleştiğinden buralardaki flamalar daha göz alıcı olmaktadır. Askeri okul öğrencilerinin ailelerinin de katıldığı bu mezuniyet törenlerinde, ziyaretçilerin ilgisini çekmek ve maneviyatını güçlendirmek amacıyla Türk bayraklarının yanı sıra okul flamaları da önemli yer tutar.

Okul Flama Örneği

Okulların açılış tarihlerini isimlerini taşıyan ve firmamızca üretilen okul flama örneğini, ülkemizin her yerinden internet sitemizden inceleyebilirsiniz. Resmi normlara uygun olarak üretilen okul flamaları parlak kumaşlar kullanılarak göz kamaştırıcı şekilde imal edilmektedir. Bir okulun gerçek kimliğini yansıtan, resmi törenlerde Türk bayrağımızın yanında şeref taşıyan ve öğrencilerin ilgiyle takip ettiği okul flamaları, püsküllü ve sağlam dikişli olarak hazırlanmaktadır.

Bugüne dek ürettiğimiz yüzlerce okul flaması ülkemizin dört bir yanında bizleri gururla temsil etmektedir. Kaliteli oluşlarının yanı sıra sağlam ve dayanıklı olmaları, uzun yıllar kullanılmasını sağlamaktadır. Bir okulun tek bir flaması olur ve o flama okulu en iyi şekilde temsil etmelidir.

Parlak saten kumaşlara çift dikişle tutturulan sabit genişlikteki saçaklar ile şık bir görünüme sahip olan okul flamaları, kurumunuzu en güzel şekilde tanıtmaktadır. Saygı duruşları ve İstiklal marşında Türk Bayrağı ile birlikte komutlara uyan okul flaması, özel günlere farklı bir anlam yüklemektedir.

TSE standartlarına göre belirli ebatlarda üretilen ve yine aynı standart çizelgesine göre kareografik şekilde yazılar barındıran okul flamalarının bir yüzü tek renk olurken diğer yüzünün yarısı okulun, yarısı da bakanlığın renklerini taşır. Kaliteli bir şekilde ürettiğimiz okul flamalarını tavsiyelerimiz doğrultusunda muhafaza eder ve uygun şekilde temizlerseniz, çok uzun yıllar Milli Eğitim davasına hizmet edebilir. Okul flamaları firmamızın yüz akı projeleri arasında yer almaktadır.